Kwalifikacja wojskowa w Mieście i Gminie Wolsztyn potrwa od dnia 10 – 19 marca 2015 r. i dotyczy:
Ponadto do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoby, które zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, powinny zabrać ze sobą:
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny powinny zabrać ze sobą:
Jeżeli osoba z ważnych przyczyn (np. egzamin maturalny, choroba, itp. ) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji i podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w tym terminie. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby, które z jakichkolwiek powodów nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej (jeżeli były do tego zobowiązane), a najpóźniej dnia 31 grudnia 2014 r. ukończyły 24 lata, mają obowiązek zgłoszenia się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkiwania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat.
Osobom stawiającym się do kwalifikacji wojskowej, w wyniku przeprowadzonych badań lekarskich zostanie orzeczona kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Zadania związane z określeniem kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej wykonywane będą przez Powiatową Komisję Lekarską w Wolsztynie, która wyda orzeczenia w tej sprawie w formie decyzji administracyjnych. Orzeczenie staje się prawomocne po upływie 14 dni od jego odbioru. Dlatego każda osoba ma prawo do złożenia, w ciągu 2 tygodni odwołania do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej. Wojewódzka Komisja Lekarska może wezwać osobę, która odwołuje się od decyzji powiatowej komisji lekarskiej i poddać ją kolejnym badaniom lekarskim. Może także zażądać od niej przedstawienia dokumentacji medycznej, a także skierować ją na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną. O zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej można się ubiegać, zwracając się ze stosownym wnioskiem do wojskowego komendanta uzupełnień po upływie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
Stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej jest powinnością określoną w art. 32 ust. 1 i 4 oraz art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. Nr 461 z późniejszymi zmianami).