Dnia 24 maja 2016 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyło się podsumowanie konkursu pt. „Co wiesz o Stanisławie Platerze?”. W 2016 roku przypada 165 rocznica śmierci Stanisława Platera i spotkanie w bibliotece miało szczególną oprawę. Po raz pierwszy w zmaganiach wiedzy o patronie wolsztyńskiej książnicy uczestniczyła młodzież nie tylko z Gminy Wolsztyn, ale również z Powiatu Wolsztyńskiego. Celem było zachęcenie młodego pokolenia do zapoznania się z życiem i twórczością Stanisława Platera. Konkurs adresowany był do uczniów klas VI szkół podstawowych, a łącznie wzięło z nim udział 494 uczestników.
Nagrody wyróżnionym wręczała sekretarz Gminy Wolsztyn Beata Ślebioda, która reprezentowała burmistrza Wolsztyna Wojciecha Lisa. Złożyła także na ręce pani dyrektor życzenia z okazji dnia z Biblioteki Wojewódzkiej z Poznania, a także od burmistrza Wolsztyna. W bibliotece nagrodzono łącznie 24 osoby: z Bucza Julię Malepszak, z Moch Laurę Kempiak i Dawida Weissa, z Kopanicy Natalię Głodek i Marlenę Kaczmarek, z Siedlca Marię Lewandowską, Weronikę Chojnacką i Roksanę Przybyłę, z Tuchorzy Wiktorię Janczewską, z Kębłowa Jana Rogozińskiego, z Obry Julię Brzezińską, ze Starego Widzimia Roksanę Patalas, ze Świętna Marcelinę Andrzejewską, z Wroniaw Amelię Drozdowską, z SP1 z Wolsztyna Emilię Waligórską, Monikę Napierała i Marię Kubiak, z SP3 z Wolsztyna Bogusza Krzyżanowskiego, Mateusza Wróbla, Zofię Lorenc, Maksa Perskiego, Marię Ścipniak, Chrystiana Deleżucha oraz Mikołaja Szczepaniaka.
Stanisław Plater żył w latach 1784-1851. Był geografem, historykiem i literatem. Do Wielkopolski przybył w 1818 roku, ożenił się z Antoniną z Gajewskich – córką właściciela Wolsztyna - i osiadł we Wroniawach. Tu prowadził działalność naukową w zakresie geografii i historii, wydając m.in. „Geografię wschodniej części Europy”, „Atlas historyczny Polski” oraz „Atlas wojen w Polsce w XVII i XVIII w.”. Interesował się też teatrem i literaturą piękną. Jego Imię nosi dziś Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn – przed nią stoi pomnik jej patrona. Jest pochowany w kościele farnym w Wolsztynie.